Śniadanie z prezydentem

Po raz pierwszy w historii urzędujący Prezydent RP odwiedził ziemie powiatu tureckiego. Bronisław Komorowski skorzystał z zaproszenia i zjadł wspólne śniadanie z rodziną sołtysa Józefa Kozłowskiego ze wsi Ruda w gm. Tuliszków.

Relacja z wizyty na portalu Turek.net.pl

Relacja z wizyty na portalu iTurek.net

PO rozdała mieszkańcom flagi

Akcję rozdawania biało-czerwonych zorganizowała turkowska Platforma Obywatelska. W samo południe 10 listopada 2013 r. każdy kto zadeklarował wywieszenie flagi z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 XI otrzymał biało-czerwoną. Oprócz mieszkańców Turku flagi trafiły do rąk mieszkańców Żuk, Cisewia, Bud Słodkowskich, Kaczek Plastrowych, Malanowa i Izabelina. Ku zaskoczeniu organizatorów „turkowskie” flagi zawisną także m.in. w Koninie, Poznaniu a nawet w Gliwicach i Wałbrzychu. W sumie rozdano 100 flag.

W akcji udział wzięli: Dariusz Młynarczyk, Natalia Szymańska-Jerzyk, Zbigniew Korzeniowski, Jacek Kluska.

VETO dla cen śmieci w Turku

Platforma Obywatelska zorganizowała akcję zbierania podpisów pod projektem uchwały rady miasta w sprawie obniżenia stawek za odpady komunalne w Turku.

W pierwszym dniu akcji na deptaku 650-lecia zaledwie w 2,5 h udało się zebrać ponad 300 podpisów. Po dziewięciu dniach liczba ta zbliżyła się do 2000. Podpisy wraz z projektem uchwały zostaną złożone na ręce burmistrza i/lub przewodniczącego rady. Inicjatywa „VETO dla cen śmieci w Turku” przygotowała projekt uchwały, obniżający stawki do 12,00 zł za śmieci zmieszane i 8,00 zł za śmieci segregowane.

Przyjęte przez Radę Miejską Turku ceny za śmieci spotkały się z bardzo dużym sprzeciwem ze strony mieszkańców. Uchwalone stawki w wys. 17,00 zł od osoby za śmieci zmieszane oraz 13,10 zł od osoby za śmieci segregowane zostały skalkulowane pod nowo powoływaną spółkę komunalną, wydzielaną z dotychczasowego PGKiM. Pomysł burmistrza oraz koalicji PiS, SLD, TS i RiP polegał ponadto na tym, aby spółce bez przetargu powierzyć na 20 lat gospodarowanie odpadami w mieście. Na szczęście ten szkodliwy manewr udało się zablokować, w głównej mierze dzięki Dariuszowi Młynarczykowi. Wykazał on, że dwie uchwały śmieciowe przyjęte przez radnych są niezgodne z prawem i zostały uchylone przez wojewodę oraz RIO. Pozwoliło to wymusić przeprowadzenie przetargu, który daje szansę na niższe ceny śmieci.

Szlachetna Paczka od PO Turek

Na ostatnim zebraniu koła miejskiego PO padła propozycja, by przed świętami wspomóc jedną z rodzin borykającą się na co dzień z problemami życiowymi. Spontaniczna zrzutka „do kapelusza” wśród członków PO pozwoliła zebrać odpowiednią kwotę. Kasia Kropidłowska nawiązała kontakt z wolontariuszką Szlachetnej Paczki panią Agnieszką Łapka i w ten sposób otrzymaliśmy informacje o rodzinie, której mogliśmy pomóc.