Rząd PiS zastopował nowe odkrywki, a poseł Bartosik bredzi o winie rządu PO/PSL. Dowodów na tzw. „złodziejską” prywatyzację kopalni brak. Bartosik okłamał górników. Przez 5 lat upolitycznionej prokuratury pod rządami ministra Ziobro, PiS nie znalazł dowodu na rzekomą złodziejską prywatyzację.

Władze ZE PAK zapowiedziały zwolnienia grupowe w kopalni Adamów oraz w spółce PAK Górnictwo. Ponad połowa załogi turkowskiej kopalni (111 na 200 zatrudnionych) otrzyma wypowiedzenia. W konińskiej, w której zatrudnieni są także mieszkańcy naszego powiatu, pracę straci 126 osób. Prezes ZE PAK Paweł Markowski poinformował związki zawodowe, że spółka planuje przeprowadzić zwolnienia grupowe w okresie od 1 lipca do 31 października. Pracę łącznie może stracić  237 osób.

Prezes Markowski poinformował, że plany wobec odkrywki Adamowa zakładały jej funkcjonowanie do 2023 roku i wydobycia do końca zalegających jeszcze 3 mln ton węgla. Z uwagi na epidemię znacznie skoczyły koszty eksploatacji. Konieczne do poniesienia nakłady finansowe, by kontynuować funkcjonowanie odkrywki, szacuje się na dzisiaj na ponad 70 mln złotych. Z tego powodu zapadła decyzja o zamknięciu Adamowa. Póki co nie będzie jeszcze zamykany zakład górniczy.

Rząd PiS zastopował nowe odkrywki, a poseł Bartosik bredzi o winie rządu PO/PSL

W 2015 r. PiS zbijał kapitał polityczny na oszczerczych i kłamliwych zarzutach o złodziejskiej prywatyzacji kopalni i elektrowni za rządów PO/PSL. Na lokalnej scenie politycznej przodował w tych oszczerstwach Ryszard Bartosik. Już samo oskarżanie Platformy o sprzedaż elektrowni było zadziwiające. Warto przypomnieć, że proces sprzedaży elektrowni rozpoczął się za rządów AWS, a sfinalizowany został za rządów SLD.

Ryszard Bartosik, wyjątkowy analfabeta ekonomiczny, 5 lat temu grzmiał o złodziejskiej prywatyzacji kopalni. Inna rzecz, że wielu ignorantów ekonomicznych, tak z prawej jak i z lewej strony sceny politycznej, powielało te brednie. Ekonomicznemu guru z Kowali Pańskich takie pojęcia jak rachunek ciągniony było i jest zupełnie obce.

Prywatyzacja ZE PAK. Zobowiązania inwestycyjne zrealizowane

Już dwa lata temu pisaliśmy na stronach Turek24, że ZE PAK wywiązał się ze swoich zobowiązań inwestycyjnych. Od marca 1999 r. do końca 2017 r. zainwestowano w całą grupę ZE PAK w sumie ok. 7,3 mld złotych. Kopalnia Konin chciała dalej inwestować w odkrywkę Ościsłowo. Z końcem kwietnia 2018 r. ZE PAK złożył w ministerstwie raport zawierający wykaz inwestycji jakie musiał ponieść Elektrim, by wywiązać się z umowy.

Dowodów na tzw. „złodziejską” prywatyzację kopalni brak. Bartosik okłamał górników

Skarb Państwa na sprzedaży kopalni Adamów zarobił. Trzeba pamiętać, że pokłady węgla na naszym terenie fizycznie były na wyczerpaniu. Skarb Państwa po prywatyzacji nie musiał ponosić dużych nakładów inwestycyjnych na wydobywanie resztek węgla. To już był problem prywatnego właściciela.

Ryszard Bartosik oraz notable PiS w kampanii wyborczej w 2015 roku zapowiadali odkręcenie umowy i ponowne upaństwowienie kopalni Adamów.

Po wyborach do niczego takiego nie doszło. Ministrowie z PiS zdali sobie sprawę, że rząd PO/PSL podjął właściwą decyzję.

Jednym z nielicznych, który nie potrafił tej prawdy przyjąć do wiadomości był lokalny poseł PiS. Ryszard Bartosik na forum sejmu donosił o rzekomych nieprawidłowościach przy sprzedaży kopalni. Poseł PiS interpelował w 2016 r. Interesy Skarbu Państwa zostały zabezpieczone w procesie sprzedaży akcji kopalni. Jednak w wielu późniejszych wypowiedziach nadal powielał kłamliwe tezy o złodziejskiej, w jego mniemaniu, prywatyzacji. Sprawa nawet została zgłoszona do prokuratury i … nic ona nie znalazła.

Przez 5 lat upolitycznionej prokuratury pod rządami ministra Ziobro, PiS nie znalazł dowodu na rzekomą złodziejską prywatyzację. Żadne zarzuty nie zostały postawione z tego tytułu. Nie mówiąc już o skazaniu przez niezawisły sąd.

Bartosik okłamał górników. Nie przeszkadza to jednak dzisiaj posłowi ponownie łżeć w tej materii. Robi on to tylko po to, by przykrywać zaniechania rządu PiS w stosunku do sektora paliwowo-energetycznego w subregionie Wielkopolski wschodniej.

Rząd PiS nie potrafił wydać decyzji środowiskowej / koncesji dla odkrywki Ościsłowo, która uratowałaby kopalnię Konin. Wielu górników z Adamowa znalazłoby na tej odkrywce pracę. Zapowiadane zwolnienia grupowe i zatrzymanie działalności kopalni Adamów jednoznacznie obciążają rząd PiS. A Ryszard Bartosik powinien w worze pokutnym na kolanach prosić górników o wybaczenie za swoje zaniechania i za swoją niewiedzę ekonomiczną.

Dariusz Młynarczyk