Jak budować nowoczesny patriotyzm? Patriotyzm to nie jest huczne obchodzenie polskich porażek, klęsk powstańczych czy innych tragedii i katastrof narodowych. Patriota w czasach pokoju powinien wspomagać budowę nowoczesnej, innowacyjnej i zamożnej Polski.

Zamiast oficjalnie obchodzić rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę (1 IX), nie lepiej byłoby przypominać i świętować powstanie Polskiego Państwa Podziemnego (27 IX)? Zamiast świętować niby wyzwolenie Turku (21 stycznia), to czy nie lepiej byłoby uczcić dzień zakończenia II wojny światowej w Europie, czyli 8 maja? Dlaczego nie świętujemy w Turku 4 czerwca, rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów?

Czy w Turku wstydzimy się Unii Europejskiej?

1 maja 2004 r. Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Te minione 19 lat to był okres dynamicznego rozwoju i modernizacji Polski, także Turku. Napłynęło do nas wielomilionowe wsparcie, które zmieniło i zmodernizowało nie tylko nasze miasto. Jednak rocznicę akcesu Polski do UE przemilczamy. Dlaczego?

Dlaczego miasto nie organizowało uroczystości z okazji rocznicy wejścia Polski do UE? Rozumiem, że powiat (PiS) nie garnie się do tego, ale miasto?! Są co prawda biegi dla uczniów „EUROPA TU-rek”, ale głównym organizatorem jest stowarzyszenie Kopernik Plus.

Burmistrz Czapla co prawda postawił głaz w Rynku upamiętniający nasz akces do UE, ale później nie świętowano już tej rocznicy. Zmienił się burmistrz, ale nic się nie zmieniło…

Trzeba z żywymi naprzód iść

Przypomniałem sobie jak 12 lat temu przemawiałem do ówczesnych uczniów liceum z okazji rocznicy zbrodni katyńskiej

Postawmy sobie pytanie – co młodzi Polacy w XXI wieku powinni robić, by wypełnić swój patriotyczny obowiązek? Moim zdaniem powinni nieustannie inwestować w swój osobisty rozwój – kształcić się – by później, już w dorosłym życiu oddawać Polsce swoje umiejętności, swoje doświadczenie, swoją wiedzę. To jest właśnie postawa patriotyczna. Patriota w czasach pokoju powinien wspomagać budowę nowoczesnej, innowacyjnej i zamożnej Polski.

Patriotą nie staje się przez to, że obchodzi się hucznie rocznice polskich porażek, klęsk powstańczych czy innych tragedii i katastrof narodowych. Dobrze, że takie ważkie wydarzenia są przypominane – to też jest nasza historia.

Trzeba z żywymi naprzód iść – więc młodzi przyjaciele kształćcie się, zdobywajcie wiedzę dla siebie, ale i dla naszej ojczyzny. Bądźcie patriotami! Budujcie nowoczesną, innowacyjną i zamożną Polskę.

– starosta DM, 7 kwietnia 2011 r.

Dokładnie tak, jak pisał Adam Asnyk

Trzeba z żywymi naprzód iść,
Po życie sięgać nowe,
A nie w uwiędłych laurów liść
Z uporem stroić głowę.

Wy nie cofniecie życia fal!
Nic skargi nie pomogą:
Bezsilne gniewy, próżny żal!
Świat pójdzie swoją drogą!


– Adam Asnyk

Wiele spraw w Turku należy skierować na właściwe tory, także w sferze symbolicznej. Najpóźniej za rok musimy zacząć to zmieniać.

Dariusz Młynarczyk