Rewitalizacja TAK, picowanie NIE. Deptak 650-lecia był w tak opłakanym stanie, że każda jego modernizacja cieszyłaby oko. Wypiękniał od strony ul. Legionów Polskich. Od strony ul. Armii Krajowej wymaga … rewitalizacji, w tym nasadzeń dużych drzew.

Wypiękniał nam deptak. Tak, wypiękniał od strony ul. Legionów Polskich. Efektowny napis Turek z herbem naszego miasta oraz fontanna robią wrażenie, zwłaszcza wieczorem. Jeżeli powiat zmodernizuje ulicę bez bezmyślnej wycinki drzew, jak pierwotnie planował, to będzie naprawdę atrakcyjne miejsce w Turku. Na plus modernizacji deptaka trzeba zaliczyć sporą liczbę ławek, chociaż z ich betonowych podstaw bym zrezygnował. Te cokoły są niepotrzebne, zbyt przysadziste i ciężkie. O wiele lepiej by się prezentowały lżejsze w odbiorze ławki wolnostojące (oczywiście przymocowane do podłoża).

Od strony ul. Armii Krajowej jest niestety dużo gorzej. 

Wycięcie wiekowych, dorodnych drzew było ekologiczną zbrodnią na tkance miejskiej. Postawienie w zamian czterech betonowych donic z drzewkami o średnicy kilku centymetrów jest nieporozumieniem. 

Dopiero co zakończona modernizacja pasażu 650-lecia wymaga… rewitalizacji.

Rewitalizacja (łac.) oznacza przywrócenie życia. 
Czy wycinanie drzew jest ożywianiem miejskiej przestrzeni?

Dlaczego nie dokonano nowych nasadzeń dużych drzew? To jest obowiązkowo do nadrobienia w przyszłości. Osobiście bym widział kilka platanów klonolistnych, ale naturalnie to architekci krajobrazu powinni się w tej materii wypowiedzieć. 

Modernizację deptaka 650-lecia można było 
i należało wykonać z zachowaniem dorodnych drzew.

Jaką ocenę bym wystawił za modernizację deptaka 650-lecia? Modernizację, bo nie można tego nazwać rewitalizacją. Wg szkolnej skali ocen postawiłbym słabą czwórkę. Na pewno jest estetyczniej i ładniej niż było, w końcu od lat 90-tych nie prowadzono poważniejszych prac w tym rejonie. Niestety wschodnią część pasażu 650-lecia (od strony ul. Armii Krajowej) dopiero czeka prawdziwa rewitalizacja po dokonanej obecnie modernizacji. 

Dariusz Młynarczyk