Zazwyczaj grupa przejmująca władzę kipi pomysłami i energią do działania. Zazwyczaj. Jeśli drużyna jest mało przebojowa lub brakuje jej wiedzy i doświadczenia, to lider ich motywuje lub dobiera sobie nowych ludzi. Oczywiście przy założeniu, że lider ma kompetencje i jest osobą potrafiącą podejmować decyzje i brać za nie odpowiedzialność. Tyle teoria.

Dlaczego w Turku po zmianie władzy nic się nie dzieje? Dlaczego dwa lata z rzędu w budżecie miasta na inwestycje przeznacza się tyle co w gminie wiejskiej? Dodajmy, iż w gminie trzykrotnie mniejszej od miasta! Można postawić pytanie: jak tak mało kreatywna ekipa i jej lider wygrali wybory? Odpowiedź nasuwa się jedna. Wybory w 2014 r. to była polityczna trąba powietrzna. Wiadomo, iż taka anomalia pogodowa niszczy wszystko co napotka na swojej drodze, ale nie wiadomo kiedy i w jakim momencie zmieni swój kierunek. W ten sposób polityczna trąba powietrzna zmiotła ze stołków ok. 30% samorządowców Wielkopolski. Odsetek wcześniej niespotykany. Swoje funkcje stracili m.in. prezydent Kalisza, prezydent Ostrowa, burmistrz Turku, burmistrz Koła, ale ostał się np. prezydent Konina. Miał szczęście, bo trąba skręcając ominęła Konin.

Nie stwarzają nawet pozorów aktywności

Wielokrotnie w byłym, opiniotwórczym tygodniku Echo Turku (dzisiaj to partyjny biuletyn burmistrza) można było przeczytać napominania radnych, iż biorą dietę nie planując sesji przynajmniej raz w miesiącu. Dzisiaj przy historycznym lenistwie ekipy Antosika i Jasaka czołowy turkowski cynik i hipokryta siedzi cicho. I to pomimo, iż radni miejscy spotkali się dopiero na 4 (słownie: czterech) planowanych, zwyczajnych sesjach! A mamy już listopad!

Lp. Data Nr sesji Tryb zwołania sesji temat
1 24 lut 16 XV Normalny
2 23 mar 16 XVI NADZWYCZAJNY Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
3 6 kwi 16 XVII NADZWYCZAJNY zmiana przewodniczącego rady miasta i zmiana składów komisji rady
4 21 kwi 16 XVIII Normalny
5 20 cze 16 XIX Normalny
6 22 lip 16 XX NADZWYCZAJNY przekazanie do WSA skargi wojewody na działalność przewodniczącego rady miasta
7 8 wrz 16 XXI NADZWYCZAJNY schetynówka powiatu Piętno – Wrząca
8 22 wrz 16 XXI Normalny
9 6 paź 16 XXII NADZWYCZAJNY optymalizacja wydatków na oświatę (nieuchwalona z powodu braku kworum)
10 18 paź 16 XXIII NADZWYCZAJNY aglomeracja Turek

Sesje nadzwyczajne zwoływane były zazwyczaj po to, żeby załatwić jeden temat. Tak jakby nie można było wcześniej wszystkiego przewidzieć i zaplanować w sposób profesjonalny.

Chaos Jasaka czy niemoc Antosika

Przewodniczący Jasak z burmistrzem Antosikiem tworzą nowe znaczenie słowa „nadzwyczajny”. Oznaczać ono będzie planowane wprowadzanie chaosu, mające na celu przykrycie lenistwa burmistrza i radnych. W gwarze turkowskiej autorem tej definicji zostanie AJ czyli Antosik&Jasak lub Andrzej zwany Jarkiem.

Swoją drogą jak to jest, że burmistrz dysponujący większością w radzie miasta, mający medialny parasol ochronny, nie robi nic, by zmieniać miasto? A Turek potrzebuje zmian, prawda panie burmistrzu? Do cholery Romek, masz wszystko. Możesz przeforsować każdy pomysł, wprowadzić go do budżetu i realizować. Mija połowa kadencji, a na razie symbolem twojego burmistrzowania jest wyrzucenie do kosza 1,5 rocznej pracy twoich urzędników i projektantów. Jedną, nazbyt emocjonalną decyzją zniweczyłeś wysiłek wielu ludzi. Weź się do roboty! Martwię się, bo Turek to także moje miasto. Chciałem napisać „nasze”, ale Ty już jesteś mieszkańcem Dobrej.

Dariusz Młynarczyk

Ps.

Jeżeli nadal będziesz trzymał T. Czerwińskiego jako swojego zastępcę i T. Wypiora jako prezesa PGKiM, to twoja pierwsza kadencja będzie ostatnią. Masz to jak w banku. Panta rhei …