Radni sejmiku niemal jednogłośnie opowiedzieli się za współfinansowaniem budowy nowej linii kolejowej Konin – Turek. Marszałek Marek Woźniak podkreślił, że pomysł kolei do Turku wyszedł od szefa struktur Platformy Obywatelskiej Dariusza Młynarczyka, a nie posła Ryszarda Bartosika.

Sejmik Województwa Wielkopolskiego prawie jednogłośnie i bez dyskusji przegłosował zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Jedną ze zmian było wpisanie do WPF projektu budowy nowej linii kolejowej z Konina do Turku. Tym samym zabezpieczono finansowanie na tzw. 15% “samorządowy wkład własny”, co było warunkiem dalszego procedowania projektu. Oddano 33 głosy “za” przy 1 wstrzymującym się (Małgorzata Waszak).

Marszałek Woźniak: autorem pomysłu kolei do Turku był D. Młynarczyk

Podsumowując dyskusję Marek Woźniak dosyć nieoczekiwanie poinformował kto tak naprawdę jest autorem całego “zamieszania” z koleją do Turku.

Gwoli sprawiedliwości trzeba powiedzieć, że osobą, która zgłosiła podczas konsultacji kwestię połączenia kolejowego Turku z krajową siecią był nasz kolega, a nie poseł Bartosik, który jest dzisiaj przedstawiany jako autor idei połączenia kolejowego do Turku. Autorem był nasz kolega, pan Dariusz Młynarczyk szef struktur Platformy w Turku. On podczas konsultacji strategii rozwoju województwa prowadzonych w Koninie zgłosił potrzebę takiego połączenia, co dla niektórych było zaskoczeniem, ale rzeczywiście zwróciło uwagę na fakt, że w tym powiecie takiej infrastruktury nie ma. I to znalazło swój wyraz podczas prac nad strategią dla Wielkopolski.
mówił marszałek Marek Woźniak

Marszałek dodatkowo podkreślił, że inwestorem połączenia kolejowego z Turkiem będzie rządowa spółka PKP PLK, a nie województwo. My (województwo) nie jesteśmy inwestorem, ani współinwestorem i chciałbym, aby to bardzo wyraźnie wybrzmiało.