Tekstem „Miasto przyznało się do błędu w sprawie geotermii?” poczuła się urażona wiceburmistrz Joanna Misiak-Kędziora. To o tyle zaskakujące, że w artykule nie jest wymienione ani jej nazwisko, ani nawet funkcja, którą piastuje. W tekście pochwaliłem miasto za podjęcie zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. 

Urząd Miejski w Turku nadesłał odpowiedź pani wiceburmistrz, która nie jest klasycznym sprostowaniem, która nawet nie odnosi się faktów poruszonych w artykule. Joanna Misiak-Kędziora za to zaatakowała mnie ad personam, w niewybredny sposób nazywając kłamcą. W kulturalnym tonie urząd miasta otrzymał odpowiedź. Ku mojemu zdziwieniu na oficjalnym stronie miasta Turek (także na profilu w mediach społecznościowych) opublikowano tekst Joanny Misiak-Kedziory, będący bezprzykładnym atakiem mającym znamiona paszkwilu.

W zaistniałej sytuacji zdecydowałem się opublikować odpowiedź wysłaną do Urzędu Miejskiego w Turku drogą elektroniczną.

Artykuł „Miasto przyznało się do błędu w sprawie geotermii?” znajdziecie — TUTAJ.


Poniżej email, który wysłałem do Urzędu Miejskiego w Turku.

Szanowni Państwo,

z przyjemnością opublikujemy list pani wiceburmistrz, jeśli tylko będzie to rzetelna i merytoryczna polemika opartach na faktach, a nie na atakach ad personam. Opublikujemy naturalnie również sprostowanie, jeżeli w naszym tekście znalazłaby się jakakolwiek nieścisłość faktograficzna. Na nic takiego pani wiceburmistrz jednak nie wskazuje.

Niestety tekst pani wiceburmistrz był prawdopodobnie napisany pod wpływem emocji i stąd te ataki pod moim adresem. Zwracam uwagę, że w moim artykule nie wymieniam nazwiska pani wiceburmistrz, ani nie wymieniam także jej stanowiska (funkcji) – piszę o mieście i problemie jaki miasto naprawiło. Tak, naprawiło. Przyznaję w artykule (i chwalę a nie krytykuję), że dobrze się stało, że zmiana w planie miejscowym została uchwalona. 

Natomiast możemy mieć różne opinie, do której każdy obywatel ma prawo. Możemy także inaczej interpretować poszczególny zapisy w mpzp, zwłaszcza jeśli są nieprecyzyjne. A dotychczasowy par. 4 ust. 3 pkt 3 w przedmiotowym planie był nieprecyzyjny. I z tej opinii się nie wycofuję. 

I zaryzykuję twierdzenie, że mam nie mniejszą wiedzę od pani wiceburmistrz w zakresie planowania przestrzennego, wynikającą z kierunkowego wykształcenia oraz wieloletniego doświadczenia zawodowego, nie tylko jako urzędnika prowadzącego procedurę uchwalania planów miejscowych w Turku, ale również współautora planów.

Co do decyzji wojewody uchylającej decyzję starosty i przekazującej ją do ponownego rozpatrzenia – proponuję pani wiceburmistrz uważną lekturę tej decyzji w zakresie odnoszącym się do spornego zapisu w mpzp. Pisanie przez panią wiceburmistrz, że cyt. „wojewoda przyznał nam rację” jest dyskwalifikujące dla urzędnika w randze wiceburmistrza odpowiedzialnego za sprawy gospodarcze, za inwestycje. Tak mógłby napisać laik, który nie zrozumiał uzasadnienia decyzji wojewody.

Pani wiceburmistrz w swoim tekście sugeruje, że zmianę planu zainicjonowano w czerwcu 2022 r.  Zwrócę uwagę, że uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu rada miasta uchwaliła 21 września 2022 r., a nie w czerwcu. Jak widać, sprostowanie należałoby wnieść do tekstu pani wiceburmistrz, a nie do artykułu na Turek24.

I na koniec krótko o wątku politycznym jaki podniosła pani wiceburmistrz. Niestety, piszę to z bólem serca, ale to polityka burmistrza, zwłaszcza w zakresie inwestycji, za które pani wiceburmistrz jest odpowiedzialna, przyczynia się do wzmacniania lokalnego PiSu. Wierzę jednak, że zmiana w Turku nastąpi, ale jej beneficjentem nie będzie PiS.


– Z należnym szacunkiem 
/ – / Dariusz Młynarczyk

Ps. 
Pani wiceburmistrz, nie tak dawno w podobnym stylu „obsztorcowała” pani redaktorkę innego lokalnego portalu. Nie mój cyrk, ale dobrze radzę popracować nad stylem i formą „polemiki” z lokalnymi mediami. Trochę mniej buty, więcej skromności i zrozumienia roli wolnych mediów w demokracji. Pełniąc funkcję publiczną i to tak znaczącą musi się pani liczyć z krytyką, także z tą ostrzejszą. Jeżeli oczekujecie, jako samorząd miasta, że lokalne media będą tylko was chwalić w stylu TVP Info, to zapewniam, że Turek24 wyznaje inne standardy. Będziemy patrzeć na ręce władzy w mieście i powiecie.