Mieszkańcy Turku licznie uczcili święto Konstytucji 3 Maja, uczestnicząc w uroczystości w małym parku oraz w patriotycznym koncercie w kinie „Tur”. Wielkimi nieobecnymi byli przedstawiciele PiS. Zabrakło nie tylko posła Bartosika czy radnego sejmiku Sobczaka, ale nawet starosty Kałużnego.

W tym roku uroczystości w nieco zmienionej formule wypadły nad wyraz okazale. Należy odnotować bardzo udany występ chóru ze Szkoły Podstawowej nr 5. Także klimatyczny koncert Big Bandu Turek w kinie TUR, tuż po oficjalnych obchodach, sprawił, że Konstytucję uczczono godnie.

Uroczystość była okazją do uhonorowania Turkowskiego Towarzystwa Chóralnego nagrodą „Turkowski Laur Kultury”, przyznawaną za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Stowarzyszenie działa od 1985 roku i prowadzi Chór Nauczycielski.

Nie zwykłem chwalić burmistrza, który prawie przy każdej okazji mi to wypomina, ale za decyzję o przeniesieniu obchodów na godz. 17.00 oraz samą organizację uroczystości należą mu się słowa uznania.

Z ciekawostek politycznych należy odnotować fakt, iż turkowski PiS zbojkotował miejskie obchody Konstytucji 3 Maja. Nie było ani posła, ani radnego sejmiku, ani nawet starosty. Pojawił się za to „desant” z Konina: poseł PO Tomasz Nowak oraz radny sejmiku Robert Popkowski z Solidarnej Polski.