Ile osób będzie jeździło koleją? Manipulacje przeciwników kolei należy prostować. Przewiduje się średnio 1353 pasażerów/dobę na wyjeździe z miasta Turek oraz 1850 pasażerów/dobę przed wjazdem do miasta Konin, a nie 800-1000 jak podają przeciwnicy kolei do Turku.

Na spotkaniu w Brzeźnie pod Koninem, gdzie protestowano przeciwko kolei w wariancie przez Tuliszków, kilkukrotnie podawano liczbę 800-1000 osób. To jest manipulacja, gdyż szacunki o 1000 pasażerów dziennie dotyczą wariantu linii poprowadzonej przez Władysławów. Z kolei przez Tuliszków będzie korzystać nawet ponad 1800 dziennie.

Poniżej przedstawiam odpowiedź wiceministra infrastruktury Andrzeja Bittela na interpelację posła Adama Szłapki

Czy Ministerstwo posiada szacunki, ile osób dziennie będzie korzystało z powstałej linii? Na jakiej podstawie zostały opracowane te wyliczenia?

PKP PLK S.A. poinformowała, że zgodnie z wynikami prognoz ruchu w 2030 r. przewiduje się średnio 1353 pasażerów/dobę na wyjeździe z miasta Turek oraz 1850 pasażerów/dobę przed wjazdem do miasta Konin.

Wyliczenia te zostały przeprowadzone przez profesjonalny podmiot z wykorzystaniem specjalistycznego narzędzia, jakim jest międzygałęziowy model prognostyczny uwzględniający m.in. generację i dystrybucję ruchu (potencjał ludnościowy, atrakcyjność celów podróży wraz z przypisaniem relacji źródło – cel), wybór środków transportu (z uwzględnieniem parametrów sieci drogowej oraz rozkładów jazdy autobusów i pociągów) oraz rozkład ruchu na modelowaną sieć.

– wiceminister infrastruktury, Andrzej Bittel